Fındık

Fındık

Yetiştiricisi olduğumuz fındığı, kabuklu, kabuksuz, natürel iç fındık olarak istenilen boyut ve özelliklerde temin edebilmekteyiz.

Küresel ticaretin gelişmelerini yakından takip eden ve değişen müşteri isteklerine anında cevap verebilmeyi prensip edinen şirketimizin Batı Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren fındık kırma tesisleri ile doğrudan üretim/satış anlaşması bulunmaktadır.

Ürün Çeşitleri

Kalibre: 12 mm ila 20 mm (± 2 mm) çaplarda gözlenir.

Paketleme: 50-80 kg G / N jüt çuvallarda ve 800-1000 kg Net Büyük çuvallarda paketlenmiştir.

Markalama: Marka, Menşei, Standart No, Parti No, Sınıf, Büyüklük, Üretim Yılı, Son Kullanma Tarihi

Depolama süresi: Jüt Çuvallarda 12 ay

Kimyasal ve Fiziksel Özellikler:

Nem: % 7 MAX.

Kabuklu fındıkların sert meyve kabuğundan çıkarılmış içleridir. İç fındıklar 1. Sınıf, 2. Sınıf ve ekstra olarak hazırlanır. Ekstra ve 1. Sınıf fındıkların en küçük çapı 9 mm’ dir. Çapları daha küçük fındıklar ise ince ya da pikola fındık olarak adlandırılır. Ekstra ve 1. Sınıf iç fındıklar alıcıların isteklerine uygun olarak genellikle 11-13 mm., 13-15 mm. ve 11 mm. üstü olarak hazırlanır. 2. Sınıf iç fındıklarda ise boylama zorunlu değildir.
Ürünlerimizin hepsi Türk
Standartlarına uygun olarak
Üretilmektedir.

İç fındığın kavrulmasıyla hazırlanmış mamuldür. Arzu edilen kavurma dereceleri ile isteğe bağlı olarak hafif, orta veya çok kavrulmuş şekilde, yine isteğe bağlı olarak tamamen zarsız veya kısmen zarlı hazırlanabilir.

Çikolata sanayiinde ve kuruyemiş olarak tüketilir.

Naturel veya kavrulmuş iç fındığın tekniğine uygun olarak milimetrik boylarda (2-4 mm, 3-5 mm vs) parçalar halinde kesilmesi suretiyle hazırlanmış mamuldür. Dondurma, bisküvi, çikolata, pastacılıkta kullanılır.

Naturel veya kavrulmuş iç fındığın tekniğine uygun olarak öğütülmesi suretiyle elde edilen mamuldür.  Pastacılık, bisküvi, dondurmacılıkta kullanılır

Kavrulmuş iç fındığın iyice ezilip püre haline getirilmesi ile edilmiş halidir. Koyu, orta ve açık renkli olmak üzere üç çeşidi vardır. Çikolota, bisküvi, dondurma, gofret ve pasta imalatında kullanılmaktadır.

tr_TRTurkish
en_GBEnglish tr_TRTurkish